Van'dan Arakanlı muhacirlere su kuyusu

17-06-2017, 13:14

Vanlı hayırseverler tarafından, Avrupa Yetim-Der'in aracılığıyla Bangladeş'te kamplarda yaşayan Arakanlılar için su kuyusu açtırıldı.

Myanmar hükümetine bağlı askerler ve ayrılıkçı çetelerin, Maheshkhali Müslümanlara yönelik barbarca saldırılarını arttırması nedeniyle Bangladeş'e sığınan Arakanlılar için uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim-Der tarafından su kuyusu açtırıldı.

Açtırılan su kuyusunun birçok muhacirin su ihtiyacını karşılayacağını belirten Avrupa Yetim-Der Türkiye Temsilcisi Mehmet Nurullah Günaydın, Chittagong bölgesinde yaklaşık 32 bin Arakanlı mültecinin olduğunu söyledi.

Günaydın, "Arakan'a çok yakın, Türkiye ve Yunanistan gibi Bengal Körfezi'nin küçük gölleri var. Bu bölgelerdeki kamplarda yaklaşık 5 bin Arakanlı mülteci yaşıyor. Kutupalong Kampı'ndan sonra oluşturulan küçük kamplardır bunlar. Genellikle devlet bu bölgeye kamp yapmadı. Arakanlı mülteciler boş arazilerde kamp yaptılar." dedi.

"Arakanlı mülteciler çok zor durumda"

Arakanlı mültecilerin ihtiyaç sahibi olduğunu ifade eden Günaydın, Bangladeş'te de iş bulmanın mümkün olmadığını bildirerek, "Bangladeş'te bildiğiniz gibi işsiz oranı çok yüksektir. O yüzden Bangladeş halkı da geçimlerini çok zor sağlıyor. Bangladeş'te içme suyu bulmak sıkıntılıdır. Bu durumda Arakanlı mülteciler de ailelerini bırakıp su bulmak ile uğraşamıyorlar." şeklinde konuştu.

Budist çetelerin barbarca saldırılarında birçok çocuğun yetim kaldığını hatırlatan Günaydın, Avrupa Yetim-Der olarak, hayırseverlerin de desteğiyle ellerinden geldiği kadar kendilerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Son olarak Günaydın, "Arakanlı yetimler çok zor şartlarda yaşıyor. Çocuklara eğitim konusunda yardımcı olunabilir. Böylelikle okul veyahut medreselere çok ihtiyaç var. Avrupa Yetim-Der olarak yardımlarımız devam ediyor. Ramazan ayı dolayısıyla yüzlerce Arakanlıya gıda paketi dağıttık. Binlerce kişiye iftar yemeği veriyoruz. Bu Ramazan Bayramı dolayısıyla da yetim çocuklara bayramlık elbise dağıtımı yapacağız." ifadelerini kullandı.