Avrupa Yetim-Der Arakanlı mazlumlara ulaştı

12-10-2017, 11:43

Avrupa Yetim-Der başlatmış olduğu yardım çağrısına destek olan hayırseverin yardımlarını Arakanlılara ulaştırılmaya devam ediyor.

Myanmar’daki katliam ve soykırımdan kaçarak Bangladeş’in Cox's Bazar ve Teknaff kentlerine sığınan binlerce Arakanlı Müslüman derme çatma ve geçici mülteci kamplarında barınıyor.

Bölgede bulunan Avrupa Yetim-Der, Bangladeş sınırındaki kamplarda barınan Arakanlı mültecilere ve yetimlere giyim yardımında bulundu. Yardımların önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtildi.

Avrupa Yetim-Der Köln gönüllü temsilcisi Cahit Ataş ve Kanada gönüllü temsilcisi Sedat Aktaş, giyim yardımlarını Arakanlıların kaldığı kamplarda organize ederken, hayırseverlerin destekleri doğrultusunda yapılacak olan bu yardımların artarak devam edeceğini ifade edildi.

Myanmar ordusu ve Budist çetelerinin Arakan'da sivillere yönelik düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle hayatını kaybeden sivillerin sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Son saldırılarda 200'den fazla köy, ordu ve çeteler tarafından yakılarak yok edildi.

Gördükleri şiddet nedeniyle Myammar’ın Arakan bölgesinden kaçan 500 binin üzerinde Arakanlı mülteci Bangladeş’e sığınırken, göç işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Myanmar'da 1970'lerden bu yana sistematik saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık 2 milyon Arakanlı Müslümanın yüzde 84'ü komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Bangladeş'e sığınanların sayısının 25 Ağustos'tan bu yana 520 bini geçti.

Loading the player...