Avrupa Yetim-Der Arakan Mültecilerine Yardım Ulaştırdı

24-11-2016, 01:47

Myanmar Devleti ve Budist çetelerin barbarca saldırılarına maruz kalan ve Bangladeş’teki mülteci kampına sığınan Arakanlı Müslümanlara Avrupa Yetim-Der tarafından yardım ulaştırıldı.

Avrupa Yetim-Der tarafından, Bangladeş sınırında Arankanlı (Rahingya) Müslümanların kaldığı Chorpara mülteci kampına temel gıda malzemeleri ulaştırıldı.

Myanmar Devleti ve Budist çetelerin insanlık dışı saldırılarına maruz kalan Arakanlı Müslümanların hayatta kalabilmek için çırpınışları büyük bir drama dönüştü. Dünyanın çığlıklarını duymadığı Arakanlı Müslümanlar, özellikle İslam ülkelerinden kendilerine uzanacak yardım elini bekliyorlar.

Evlerinin, tarlalarının, okul ve camilerinin yakılıp yıkıldığı, bedenleri diri diri ateşe atılan Arakanlı Müslümanlar, yaşadığı acı devam ederken, zor şartlarda Bangladeş’teki mülteci kamplarına sığınanlar da açlık ve hastalıklarla mücadele ediyor.

Mülteci kamplarında başta bebekler için mama, gıda, giysi ve ilaç sorunu var. Yaralı olarak kaçanları tedavi edecek doktor yok. Sık sık yardım çağrılarında bulunan Arakanlı Müslümanlara, Avrupa Yetim-Der’in organizasyonuyla temel gıda malzemeleri ulaştırıldı.

“Acil yardıma ihtiyaç var”

Ulaştırılan yardımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Yetim-Der Başkanı Hüseyin Ateş, şunları söyledi:

“Chorpara kampı Arakanlıların kaldığı eski bir mülteci kampı. Önceden 2 bin 500 kişi kalıyordu. Myanmar’daki son saldırılardan sonra yüzlerce kişi daha geldi. Bu kamp Bangladeş sınırına sıfır olduğundan Myanmar’dan kaçanlar ilk önce buraya sığınıyorlar. Çok kalabalık bir nüfus var. İnsanlar zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor. Acil yardıma ihtiyaç var. Biz imkanlarımız dahilinde ilk etapta temel gıda malzemeleri ulaştırdık. Çalışmalarımız devam ediyor.”

“Başlattığımız yardım kampanyasına hayırseverlerden destek bekliyoruz”

Hayırseverlere çağrıda bulunan Hüseyin Ateş, son alarak şunları ifade etti: “Kampta temel gıda malzemeleri başta olmak üzere tıbbi malzemeler, ilaç, su, barınacak yer sıkıntısı var. Yatak, battaniye ihtiyacı var. Geceleri hava çok soğuk. Acil yardım çağrımızı yineliyoruz. Bu kamplarda son iki ay yardım çalışmalarımız vardı. Kurban Bayramından sonra 6 su kuyusu açmıştık. Geçtiğimiz günlerde hayırseverlerin yardımıyla 5 su kuyusu daha açtık. Ama yeterli değil. Başlatmış olduğumuz bir kampanya var ve tüm Müslümanların bu kampanyaya destek olmasını bekliyoruz. Avrupa Yetim-Der olarak dünyadaki bütün mağduriyetlerin giderilmesini diliyoruz. Yaşanan zulümlerin sona ermesi temenni ediyoruz. İnşallah bizler bu yolda elimizden geldiği kadar imkanlarımız çerçevesinde din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardımlarımızı sürdüreceğiz. Tekrar hayırseverlerimizden kampanyamıza destek olmalarını önemle rica ediyoruz.”