Avrupa Yetim-Der Arakanlı kadınları üretime yönlendiriliyor

11-12-2018, 10:09

Avrupa Yetim-Der, Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki kamplarda yaşamlarını sürdüren Arakanlı kadınlar için dikiş nakış kursu açtı.

İhtiyaç sahiplerine hayırseverlerin yardımlarını ulaştırmak üzere yola çıkan Avrupa Yetim-Der ekibi, Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki Kutupalan kampında yardım projelerini uygulamaya devam ediyor.

Burada ülkelerindeki zulümden kaçan 3 bin Arakanlıya yardım eli uzatan dernek, kadınları üretime yönlendirmek için çeşitli projeleri uygulamaya başladı. Bu kapsamda açılan kursta kadınlara dikiş nakış öğretiliyor.

Kursu tamamlayan 15 kadına hayırseverlerin yardımıyla sağlanan dikiş makinesi verildi. Bu sayede yaptıkları tekstil ürünlerinin satışından gelir elde eden anneler, yetim çocuklarının ihtiyacını karşılıyor.

Myanmar'daki saldırılarda eşini kaybeden ve ardından iki çocuğuyla kaçmak zorunda kalan Sayma Akhter, yaşadığı acıyı unutmak için kursa katıldığını söyledi.

Eşini kaybettikten sonra geçimini ancak yardımlarla sağlayabildiğini anlatan Akhter, "İki çocuğumla zulmün ortasında kaldım ve kaçmak zorunda kaldım. Yetim çocuklarıma bakabilmek için tekstil işiyle uğraşıyorum. Bize bu imkanı sağlayanlardan Allah razı olsun." dedi.

- "Evde oturup yardım beklemeyeceğim"

Fatima Nazma da anne ve babasının katledildiğini, yaşadığı acıyı hiçbir zaman unutamayacağını belirtti.

Kampta dikiş nakış kursu açıldığını duyduğunda mutlu olduğunu söyleyen Nazma, şunları kaydetti:

"Her gün çadırda boş boş oturup geçmişte yaşadığım acı olayları düşünüyordum. Avrupa Yetim-Der'in kadınlara böyle bir imkan sunduğunu duydum ve çok sevindim. Hemen geldim ve kursa kaydoldum. Şu an çok mutluyum, uğraşacağım bir iş var. Evde oturup yardım beklemeyeceğim, yetim çocuklarıma bakmak için bir şeyler üreteceğim."

- "Projeler üretmeye çalışıyoruz"

Avrupa Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş, mağdur kadınlara destek olmak için projeleri hayata geçirdiklerini belirterek "Hayırseverlerden gelen yardımlarla onlara projeler üretmeye çalışıyoruz. Myanmar'daki zulümde eşlerini kaybedip yetim çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınlar için dikiş nakış kursu açtık. Acılarını bir nebze de olsa dindirebilmişsek mutlu oluruz. Allah yardım yapan herkesten razı olsun." diye konuştu.