Online Bağış

Yemen yardımlarımız ve projelerimiz umut olmaya devam ediyor

06-02-2019, 23:47

Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim-Der, Yemen’de insani krizin başladığı günden bu yana Yetim ve mağdurlara yönelik yardımlarda bulunurken 2018 yılında çeşitli insani yardım organizasyonları ile Yemen’de binlerce ihtiyaç sahibine yardımda ulaşmayı başardı. 2019 başında Yemen’de 320 Aileye Acil Gıda yardımında bulundu.

Avrupa Yetim-Der, BM’nin açlık riskinden dolayı ölümlerin yaşandığını vurguladığı Yemenli mağdurlar için yaptığı gıda yardımlarına hayırseverlerin destekleri doğrultusunda aralıksız devam ederken, Acil Gıda Yardımıyla beraber doktorların açlık ile pençeleşen çocuklar için doktorlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Avrupa Yetim-Der Genel Merkezinden yapılan açıklamada, Avrupa Yetim-Der’in Yemen ile ilgili projeler oluşturup uygulamaya koymak için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

Avrupa merkezli olup daha çok Yemen’li ihtiyaz sahiplerine yönelik faaliyetlerde bulunan İnsan e.V ile ortak projelerde bulunan Avrupa Yetim-Der’in Yemen Projeleri arasında:

    1) Yemen’in başkenti Sana’da ve çevresinde Yetimlere destek sunma,
    2) Yemen’nin liman şehri Hudeyde’de bulunan Diyaliz Hastahanesi Projesi’ne katkıda bulunma,
    3) Kuzey Yemen’de açlık ile pençeleşen çocuklara ulaşmak için Gıda ve İlaç yardımı organize etme gibi faaliyetlerin olduğu belirtildi.

Yemen için başlatılan projeler ile ilgili olarak kamuoyuna yapılan açıklamada, “Hayırseverlerin maddi manevi destekleri ile beraber bu yardım çalışmalarında Avrupa Yetim-Der’i yalnız bırakmayacaklarına inanıyoruz. İnşaallah Yemen bağışları geldikçe Yemen ile ilgili yardım projelerimizi hem çoğaltmak ve hem de kalıcı yardım projelerine yoğunlaşmak istiyoruz.” denildi.

Avrupa Yetim-Der’in, dayatılan Yemen savaşının başladığı ve kimsenin Yemen’i konuşamadığı ilk yıldan beri Yemenli savaş mağdurlarına yardım elini uzattığı hatırlatılarak Yemen’li mağdur ve yetimlerin sahipsiz kalmaması için kurumun imkanları çerçevesinde çalışmalarını yürüttüğü vurgulandı.

Avrupa Yetim-Der’in Yemen’de ortak projeler yürüttüğü İNSAN e.V. : Almanya’da yaşayan Yemenli akademisyen, öğrenci ve doktorların kurmuş olduğu İnsani yardım ve insan hakları kuruluşu.

- Kurum Başkanı Dr. Ayman Al-Mansur, Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan bir hastahanede Dahiliye ve Acil bölümünde doktor olarak çalışmaktadır.

- İnsan e.V. ile istişarelerde bulunarak Yemen mağduriyetininin özelde Avrupa toplumlarına, genelde ise tüm insanlığa anlatılması için Avrupa Yetim-Der bir köprü oldu.

Yemen’de insani durum

Kuşatma ve ambargo altında tutulan Yemen halkı yoksulluğa mahkum edilerek açlığa karşı yaşama tutunmaya çalışıyor. Sivil, yaşlı, çocuk ayrımı yapılmaksızın neredeyse her gün havadan bombardımana maruz bırakılan Yemen’de yeraltı sistemi çökerken, ülkede açlık had safhaya ulaşmış sağlık sorunlarının ise bulaşıcı hastalıklar ile birlikte tehlikeli boyutlara ulaştığı belirtiliyor. Tüm bunların sonucu olarak büyük bir insani kriz ile karşı karşıya kaldı.  Yaklaşık 22 milyon kişi insani yardım veya korumaya ihtiyaç duyarken; Yemen halkı, gıda yetersizliği ve sağlık sorunları nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veriyor. Çocuklarda yetersiz beslenme oranı, dünyadaki en yüksek oranlardan biri.

Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre 27 milyon 400 bin nüfuslu Yemen’de Sağlık tesislerinin sadece yüzde 45’i hizmet verebiliyor. Ekim 2016’dan beri 274 sağlık tesisi Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun saldırılarında hasar görmüş ya da yok edilmiş durumda. Yaklaşık 14 milyon 800 bin kişi temel sağlık ihtiyaçlarından yararlanamamakta ve 8 milyon 800 bin kişi sağlık hizmeti götürülemeyen bölgelerde yaşamakta.