Online Bağış

Avrupa Yetim-Der’den ‘Koronavirüs’ açıklaması

21-03-2020, 14:41

Dünya Koronavirüs salgınıyla savaşırken maalesef virüs bütün hızıyla yayılmaya devam ediyor. Sosyal ve ekonomik hayatı derinden etkileyen salgın ve yansımaları Yetim, mağdur ve ihtiyaç sahiplerini de etkilemeye başladı. Avrupa Yetim-Der Gelen Merkez, konu ile ilgili tavsiye ve açıklamalarda bulundu.

Avrupa Yetim-Der Genel Merkez'în Koronavirüs salgınına karşı önemli tavsiyelerin bulunduğu açıklaması şöyle:

“Değerli Hayırseverler,

Dünya genelinde hızla yayılarak ölümlere ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan Koronavirüs salgınına karşı Avrupa Yetim-Der olarak sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz:

Bulunduğunuz ülkelerdeki Sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşların belirlediği önleyici tedbirler gibi karantina ve ve diğer hususlara dikkat edilmesini istirham ediyoruz.

Koronavirüs’ün en belirgin bulaşma özelliklerinden olan yakın mesafe ve temas olmaması için mümkün mertebe dışarıya çıkmamaya gayret edelim.

Mecrubi hallerden dolayı dışarı çıkılması gerekmiş ise, yakın temastan kaçınmak ve en az 1.5 metre şeklinde önerilen mesafeyi muhafaza etmeye çalışılalım.

Yaşlılarımız ile kronik hastalığı bulunan insanların market ve eczane ihtiyaçlarının karşılanmasına elimizden geldiğince yardımcı olalım.

Yetim ve mağdur durumda olan ihtiyaç sahiplerine her zamankinden daha çok sahip çıkarak zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilecek şekilde yardımda bulunmayı unutmayalım.

Koronavirüs salgını aynı zamanda beşer olduğumuzu, başkalarını düşünmemiz gerektiğini de hatırlattı. Tek başımıza yaşamıyoruz bu dünyada. Dünyanın başka bir yerindeki hastalık da vuruyor ve başka bir yerdeki açlık da bizi vuracak. İşte bu yüzden paylaşmayı, dinlemeyi, empati yapmayı asla ihmal etmeyelim.

Kendi hayatımızı düşündüğümüz kadar yetim ve mağdurlar başta olmak üzere yaşlılarımızı ve kronik hastalığı bulunan insanlarımızı da düşünelim. Tekrardan “Biz” olmanın farkına varalım.

Zor bir süreç olduğu kadar, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın da zirvede olması gereken bu günlerde, sadaka ve dua’ya herzaman olduğu gibi daha fazla önem verelim. Tedbirlerimizle beraber bela ve musibetlerden korunmak için sadakalarımızı verelim ve Merhametlilerin en merhametlisi olan şan-ı yüce Rabbimize (cc) dualarımız ile sığınalım."

Avrupa Yetim-Der
Genel Merkez
21 Mart 2020