Online Bağış

Yönetim Kurulundan Yetim Aile Ziyareti

01-08-2014, 07:41

Avrupa Yetim-Der, kardeş aile projesi kapsamında Kızıltepe'de yetim bir aileyi ziyaret ederek nakdi ve gıda yardımında bulundu.

Avrupa Yetim-Der yönetim kurulu üyeleri, kardeş aile projesi kapsamına aldığı Mardin, Şanlıurfa ve Batman’daki yetim ailelere bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için Türkiye’ye geldi. İlk olarak Kızıltepe Medya Mahallesinde ikamet eden Selma Yavuz’u ziyaret eden Avrupa Yetim-Der yetkilileri aileye nakdi ve gıda yardımında bulundu.

Avrupa Yetim-Der yönetim kurulu üyesi Necla Ateş, yapacakları ziyaretlerin ilkini Kızıltepe’de yetim bir aileye gerçekleştirerek nakdi ve gıda yardımında bulunup hayır dualarını aldı.

Yaptıkları ziyaretle ilgili açıklamada bulunan Ateş, kuruldukları ilk günden beri hayırseverlerin bağışladıkları yardımları dünyanın birçok ülkesinde yardıma muhtaç ve afetzedelere ulaştırdıklarını belirterek şunları söyledi:

“Avrupa Yetim- Der olarak kurulduğumuz günden beri hayırseverlerin bağışladıkları yardımları dünyanın birçok ülkesine ulaştırdık. Afrika ülkelerine, Almanya’da meydana gelen sel felaketine ve Filipin’deki meydana gelen afette imkanlar dahilinde yardım elimizi uzattık. Bir de Avrupa’daki hayırseverlerin yardımıyla Türkiye’nin birçok ilinde kardeş aile projesi kapsamına aldığımız aileleri ziyaret etmek için Türkiye’ye geldik. Bir buçuk yıl önce kardeş aile projesine aldığımız 5 yetim ve muhtaç aileye, Kızıltepe’de yetim ve muhtaç ailelere yaptıkları yardımlarla adını duyuran Rahmet Gıda Bankası aracılığı ile 2 ayda bir nakdi yardım ulaştırmaya başladık. Bugün ise, yapacağımız ziyaretler kapsamında, ilk ziyaretimizi Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ikamet eden ve kardeş aile projesi kapsamında bulanan 5 aileden biri olan Selma Yavuz ablamızı ziyaret ederek gerçekleştirdik. Selma ablamız eşi vefat ettikten sonra 3 erkek çocuğunu çok zor şartlarda yetiştirmiş. Çocuklarına hem anne hem de babalık yapmış, biz de imkanlar dahilinde bir nebze olsun evinde ziyaret edip, hem nakdi hem de gıda yardımında bulunduk.''

''Şanlıurfa'da sünnet şöleni düzenleyeceğiz''
Kızıltepe’den sonra Şanlıurfa ve Batman’daki aileleri de ziyaret edeceklerini ifade den Ateş, “İnşallah Cumartesi günü Şanlıurfa’da ikamet eden 50 yetim ve yardıma muhtaç çocuğu sünnet etmek için Şanlıurfa’da bir şölen düzenleyeceğiz. Ve Şanlıurfa’da kardeş aile projesi kapsamında bulunan aileleri de ziyaret ettikten sonra Batman'a geçip orada da kardeş aile projesinde bulunan aileleri ziyaret edip yardımda bulunacağız.'' dedi.

Ateş ayrıca, ileriki zamanda imkanlar dahilinde başka illerde bulunan aileleri de ziyaret edeceklerini belirtti.

Gazze'ye tıbbı yardım kampanyası
Gazze’deki Müslümanlar için başlattıkları yardım kampanyasına değinen Ateş, Avrupa Yetim-Der olarak Gazze'de tükenen ve hayati öneme sahip olan tıbbi (ilaç, serum, antibiyotikler, vb.) malzemelerin alınması ve Gazze'deki sağlık kurumlarına ulaştırılması için yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Avrupa Yetim- Der’in kendilerine yaptıkları ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getiren Selma Yavuz ise, “Eşim amansız bir hastalığa yakalandığında biz İzmir’de ikamet ediyorduk. Eşim vefat ettikten sonra maddi imkanlar el vermediği için 3 erkek çocuğumla beraber memleketimiz olan Kızıltepe’ye yerleştik. Çocuklarımın başında baba yok. Bir de bunun üzerine maddi sıkıntılarda eklenince, işim daha da zorlaştı. Kendim başkalarının ev temizliğine giderek çocuklarıma hem anne hem de babalık görevini yapıp hayata tutunmaya çalışıyordum. Bundan iki sene önce Rahmet Gıda Bankası yetkilileri bizi ziyaret edip maddi durumumuzu görünce bizi derneğe kaydettiler. Allah kendilerinden razı olsun. İmkanları dahilinde bize yardımda bulunmaya başladılar. Bir buçuk sene önceydi, gene bizi ziyaret edip, Avrupa Yetim-Der’den yani sizden bahsettiler. Avrupa’daki bir hayırseverin yardımıyla beni kardeş aile projesine aldığını söylediler. İki ayda bir hem sizin gönderdiğiniz nakdi yardımı ulaştırıyorlar. Ama gelen yardımlar sadece mutfak masrafımı karşılıyor. 3 oğlum okul okuyor oturduğumuz ev ise kiradır. 150 TL ödüyorum. Bunun üzerine bir de elektrik ve su faturası da eklenince sıkıntı yaşıyoruz. Allah sizden ve bu yardımı bize gönderen hayırseverlerden razı olsun. İnşallah Rabbim dergahında bize yapılan yardımların ecrini kat be kat verecektir.” dedi.  (Mehmet Aslan - İLKHA)