Online Bağış

Avrupa Yetim-Der'den Afrika'da Zor Şartlarda Yardım

16-09-2016, 10:27

Avrupa Yetim-Der, Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'nun Ouagadougou kentinin 180 kilometre doğusundaki Lorum bölgesinde zor şartlar altında yaşayan Müslümanlara Avrupa'dan gönderilen kurban yardımlarını ulaştırdı.

Bölgede devam eden sağanak nedeniyle Lorum bölgesinde sel meydana geldi. Daha önceden planlanan kurban yardımlarının dağıtımı için yola çıkan Avrupa Yetim-Der ekipleri, selden dolayı su altında kalan yollarda güçlükle ilerledi. Bazı bölgelerde köylülerin yardımıyla ilerleyen ekipler, yaklaşık 7 saatlik mücadelenin ardından Lorum bölgesindeki Müslümanların yaşadığı Roba köyüne ulaştı ve büyükbaş kurbanlıkları kesti. Ekipler, kesilen hayvanların etlerini, ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Avrupa Yetim-Der gönüllü temsilci Cahit Ataş, yaptığı açıklamada, Avrupa'dan kendilerine emanet edilen kurban vekaletlerini zor şartlar altında yaşayan Müslümanlara ulaştırdıklarını söyledi.

Halkın bölgedeki aşırı yağışlar nedeniyle açlık ve susuzlukla mücadele ettiğini ifade eden Ataş, şöyle konuştu:

"Avrupa'daki hayırsever vatandaşlarımızın kurban vekaletlerini alarak Batı Afrika'nın Burkina Faso ülkesindeki fakir ve yetim ailelere dağıtmak üzere dün çalışmalara başladık. Bugün Lorum bölgesindeki fakirlere dağıtmak üzere sabah erken saatlerinde yola çıktık. Etkili olan yağışlar nedeniyle yollarında bozulmasıyla güçlük çektik. Zaman zaman aracımız yoldan çıkarken bazı yerlerde de sele kapılma tehlikesi atlattık. Yolda kaldığımız bazı bölgelerde köylüler yardımımıza koşarak aracımızın selden kurtardılar. Şartlar ne olursa olsun biz aldığımız vekaletleri yerine ulaştırmak için tüm riskleri göze alarak bu görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz."

Kurbanları özelikle yoksul ve yetimlerin olduğu bölgelerde kestiklerini dile getiren Ataş, kurban dağıtımı yaptıkları yerde yaşayan insanların gördüklerinde çektikleri mücadeleye değdiğini anlattı. Aktaş, şunları kaydetti:

"Bu bölgede 12 ayın 9'u ilkbahar ve geri kalan 3 ayı yaz olarak geçtiğinden, sürekli yağış olduğundan herhangi bir şey yetişmiyor. İnsanların en büyük geçim kaynağı olan hayvancılık ve tarım, kendi iaşelerine toplamaya ancak yetiyor. Biz de özelikle Müslümanların yaşadığı bölgeleri seçerek insanlara bir nebze olsa yardımcı olmaya çalışıyoruz. Köylülerin bize gösterdiği güleryüz ve yaptıkları dualar bizim bu bölgede yaptığımız çalışmanın tüm zorluklarını üzerimizden alıyor."

Kurban etlerinin dağıtılmasından sonra köy camisinde toplananlar, namaz kıldı ve hayırseverler için dua etti.