Online Bağış

Avrupa Yetim-Der'den Çad'da Katarakt Projesi

22-11-2016, 01:34

Avrupa Yetim-Der, Afrika'da beslenme ve iklim koşulları sebebiyle pek çok insanın genç yaşta görme yeteneğini yitirmesine neden Katarakt hastalığıyla ilgili Çad Cumhuriyetinde yardım projesini hayata geçirdi.

Avrupa Yetim-Der, yardım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Son olarak Çad Cumhuriyetinde Katarakt projesini hayata geçiren Avrupa Yetim-Der, hastalıktan dolayı görme yeteneğini kaybeden onlarca hastanın ameliyat masrafını karşıladı. Kouseri Hastahanesi'nde yapılan ameliyat sonrası tekrar görme yeteneğine kavuşan yoksul hastalar, yapılan yardımdan dolayı hayırseverlere minnettar olduklarını dile getirdi.

Çad'da başlatılan Katarakt projesinin süreceğini belirten Avrupa Yetim-Der Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Ateş,  “Avrupa Yetim Der olarak yardımseverlerin desteğiyle kardeşlerimizi ameliyat ettiriyor, karanlıktan kurtarıyoruz. 65 Euro bağışlayın, bağışlarınızla Katarakta savaş açalım. Basit bir ameliyatla binlerce kardeşimizin gözlerine ışık olalım.” dedi.

 Katarakt Afrika'da neden çok yaygın?

Afrika'da beslenme ve iklim koşulları sebebiyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini kaybediyor. Göz doktorlarının ve tedavi imkânlarının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkûm yaşamak zorunda kalıyor.  1,05 milyar nüfuslu Afrika'nın yüzde 1'nin görme özürlü olduğu belirtiliyor. 

Katarakt nedir?

Tüm dünyada daha çok yaşlılarda görülen bir hastalık olarak bilinen Katarakt, göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanık bir görünüm alması durumuna deniliyor. Hastalık tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olabiliyor.