Online Bağış

Kırtasiye Kampanyası

07-11-2015, 10:09

Afrika'da ve Dünya'nın çeşitli yerlerinde hayırlı organizasyonlara imza atan Avrupa Yetime-Der, Uganda'da okuyan Yetim ve yoksul çocuklar için Kur'an-ı Kerim ve Kırtasiye kampanyasını başlattı.

Geçtiğimiz Kurban Bayramı döneminde Uganda’ya giderek çeşitli yardım organizasyonlarına imza atan Avrupa Yetim-Der, yaptığı tespit ve çalışmaların ardından, Uganda’da yaşayan Yetim ve fakir öğrencilere Kırtasiye ve Kur’an-ı Kerim hediye kampanyasını başlattı.

Kampanyaya katılıp destek olmak isteyenler,  5 Euro  bedel karşılığında bir öğrencinin kırtasiye masraflarının yanı sıra, bir de Kur’an-ı Kerim hediye etmiş olacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avrupa Yetim-Der Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş, “Avrupa Yetim-Der olarak 2015 Kurban programı için Uganda’ya gittiğimizde orada bizi etkileyen duygulandıran ve düşünmeye sevk eden olaylarla karşılaştık. Oradaki okulları gezdiğimizde öğrencilerin en büyük ihtiyaçlarının kırtasiye malzemesi olduğunu müşahade ettik. Bunun üzerine Avrupa Yetim-Der olarak Kur’an-ı Kerim hediyeli 5 euro değerinde kırtasiye kampanyasını başlatma kararı aldık. Hayırseverlerimiz 5 euro karşılığında orada okuyan yetim ve mağdurların hem kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamış olacak, hem de bir Kur’an-ı Kerim hediye etmiş olacak. Böylelikle öğrencilerin kırtasiye sıkıntısını kısmen de olsa gidermeyi hedefliyoruz.” dedi.

İlk etapta 5 Bin öğrenciye ulaşılacak

 Öncelikli hedeflerinin 5 bin yetime kırtasiye yardımında bulunmak olduğunu belirten Ateş, “Uganda’da edindiğimiz bilgilere göre 1 milyon 200 bin civarı Yetim öğrenci var. Buna binaen belirlediğimiz hedeflerden ilki, 5 bin öğrenciye kırtasiye yardımında bulunmaktır. Allah nasip ederse kampanyamız uzun süreli olacak. 5 bin rakamının üzerine çıktıktan sonra da kırtasiye ve Kur’an-ı Kerim kampanyamızı devam ettirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Su Kuyusu Kampanyası devam ediyor

Afrika’da yaşanan susuzluk ve kuraklıktan dolayı su kuyusu kampanyası başlatma kararı aldıklarını ve gün geçtikçe yeni kuyular açtıklarını ifade eden Ateş, “Kurban Bayramından önce Afrika’da 4 su kuyusu açmıştık. Kurban Bayramı döneminde de 6 kuyunun temeli atıldı. Gün geçtikçe kuyu kampanyamıza ilginin arttığını görüyoruz. Hayırseverlerin talepleri doğrultusunda kuyu çalışmalarımız devam edecektir. Volkan Erçin isimli hayırseverin organize ettiği ‘Basel Müslüman hayırseverler’ ve ‘İbrahim Dağ’ adına açılan Su kuyuları, şu an bitmiş ve faaliyette. Diğer kuyularımız da inşallah önümüzdeki günlerde açılarak hizmete sunulacaktır.” şeklinde konuştu.

Hayırseverlere Çağrı

Hayırseverlere seslenen Ateş, “Avrupa’da ekonomik açıdan rahat ortamda, sıcak evlerimizde yaşıyoruz. Maalesef Afrika için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Orada bir kuru ekmeğe muhtaç durumda olan milyonlarca yetim ve mağdur insan var. Bizler evlerimizde sofralarımızda oturup sıcak yemeklerimizi yerken, ‘Acaba bizden yardım bekleyen bir yetim var mı?’ düşüncesini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yaptığımız ve yapacağımız hayırlı çalışmalarımızda bizlere destek olan hayırseverlerimize teşekkürde bulunuyoruz. Allah kendilerinden razı olsun.” diyerek sözlerini noktaladı.