Online Bağış

Yasin Börü'nün İsmi Uganda'da Yaşatılacak

09-01-2016, 10:13

Avrupa Yetim Der, Yasin Börü'nün (16) ismini Uganda'da yaptıracağı medreseye verecek.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi İskanevleri Semti'nde Kurban Bayramı'nın 4. Günü Köy Der'in hazırladığı kurban eti paketlerini yetim ve muhtaç ailelere dağıttığı sırada PKK'lılar tarafından vahşice katledilen 16 yaşındaki Yasin Börü'nün adı, Uganda'da yapılacak medreseye verilecek.

Basel Said-i Nursi Vakfı'nın yapımını üstlendiği medreseyle ilgili bilgi veren Avrupa Yetim Der Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Ateş, Medresenin Uganda'nın Soroti şehrine bağlı bir köyde yapıldığı bilgisini paylaşarak, "Köylüler kaba inşaatını bitirmiş, ancak imkânları el vermediğinden inşaat yarım kalmış. Yapılan görüşmeler sonucu Medresenin yapımını resmi olarak üstlendik. Bir sorun çıkmazsa önümüzdeki Mart ayında yapımını tamamlayıp hizmete başlamasını planlıyoruz" dedi.

"Mağdurun dostu olan Yasin Börü'yü bütün dünya tanısın istiyoruz"

300 öğrenci kapasiteli Medreseye Yetim ve mağdurlara yardım dağıtırken katledilen Yasin Börü'nün isminin verileceğini belirten Ateş, "Yasin Börü mazlumiyetin sembolüdür. Elinde yardım poşetleriyle yetim ve ihtiyaç sahiplerine yardım dağıtırken vahşi bir şekilde öldürüldü. İstedik ki, eşine çok az rastlanan mağdur ve yetimlerin dostu olan böyle bir genci bütün dünya tanısın ve kendine örnek alsın. Bu yüzden medreseye Yasin Börü'nün ismini vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Yapılacak medrese için Avrupa'da yaşayan hayırseverlerden yardım talebinde bulunan Ateş,  Medrese önünde bir de kuyu açmayı planladıklarını, kuyu açmayı Avrupa Yetim Der'in Geislingen temsilcisinin üstlendiğini söyledi.

Ateş, son olarak 26 Aralık'ta Almanya'nın Wiesbaden şehri yakınlarında düzenlenen Yetimlerle Dayanışma Gecesine katılan, destek vere ve emeği geçen herkese teşekkürlerini bildirdi.