Online Bağış

Yasin Börü Medresesi Eğitime Başladı

15-03-2016, 09:56

300 kişi kapasiteli Medrese, geçtiğimiz günlerde düzenlenen programla dua ve salâvatlarla eğitime başladı.

Elindeki et poşetleriyle yetim, mağdur ve kimsesizlere yardım dağıtırken şehid edilmenin sembolü haline dönüşen Yasin Börü'nün ismi Türkiye'den önce Uganda'da bir Medreseye verildi.

Avrupa Yetim Der'in girişimleri sonucu İsviçre'nin Basel şehrinde faaliyet yürüten Said-i Nursi Vakfı'nın yapımını üstlendiği 300 kişi kapasiteli Medrese, geçtiğimiz günlerde düzenlenen programla dua ve salâvatlarla eğitime başladı.

Uganda'daki Müslüman azınlığın yoğun olarak yaşadığı Soroti Bölgesinde yapılan Medresenin açılış programı Kur'an tilavetiyle başladı. Daha sonra Medreselerine kavuşmanın heyecan ve sevinci yüzlerine yansıyan kız ve erkek öğrenciler, hazırladıkları ilahileri büyük bir coşkuyla seslendirdi.

"Yasin Börü yardım kuruluşlarının gururu"

Seslendirilen ilahilerin ardından projenin mimarı olan Avrupa Yetim Der Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Ateş mikrofona davet edildi. Tercüman arıcılığıyla konuşması İngilizceye çevrilen Ateş, Allah'a hamd ile başladığı konuşmasına, yetim ve kimsesizlere yardım dağıtırken şehid edilen Yasin Börü'nün kısaca hayat hikayesini anlatarak, Yasin Börü'nün yardım kuruluşlarının gururu olduğunu söyledi.

"Yasin ve arkadaşlarının ailelerine dua edin"

Medresenin açılmasının sevincini yaşadığını söyleyen Ateş, Medresede okuyacak olan çocukların ailelerinden, Medrese ve su kuyusunun yapımında maddi ve manevi destek sağlayanlar için dua istedi. Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Riyad Güneş ve Hüseyin Dakak'ın ailesi için de dua talep eden Ateş, gerek Medresenin yapımını üstlenen Said-i Nursi Vakfı, gerekse de Medrese önüne açılan su kuyusunun açılmasına vesile olan hayırseverlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Avrupa Yetim Der'den çocuklara kırtasiye sürprizi

Yapılan konuşmaların ardından Yasin Börü Medresesi dua ve salavatlarla açıldı. Medreseye giren çocuklar Avrupa Yetim Der'in ilim öğrenecekleri masalarına bıraktığı Kur'an-ı Kerim ve Kırtasiye sürpriziyle karşılaştı. Çocukların ve ailelerinin yapılan Kırtasiye yardımıyla sevinçlerinin ikiye katlandığı görüldü.

"Yaptığınız yardım için çok minnettarız"

Açılışın ardından duygularını paylaşan Medrese yöneticilerinden Şuayb hoca ise, yapılan yardımların Allah'ın bir lütfu olduğunu söyleyerek, "Yaptığınız yardım ve hediyeleriniz için çok minnettarız. Avrupa’dan bize yardım eden herkese çok çok teşekkür ederiz, Allah onlardan razı olsun. Bu bize Allah'ın yardımıdır" dedi.